Chattahoochee Tech Foundation Awards 109 Scholarships Valued at $112,000 to Chattahoochee Tech Students

The Chattahoochee Tech Foundation has awarded 109 scholarships valued at $112,000 to Chattahoochee Tech students in order to help these students with advancing their educational and career goals.

The scholarships, which range from $500 to $2,500, have been awarded to students who represent a wide variety of programs at Chattahoochee Tech, according to Chattahoochee Tech Advancement Coordinator Amanda Henderson. “We’ve been able to award more scholarship funds to students than ever before at a time when scholarships may be the only way for these students to continue their studies at Chattahoochee Tech,” said Henderson. “We’re thankful for our steadfast donors who step up to provide funding for our students no matter the current circumstances.”

Scholarship recipients competed against hundreds of student applicants throughout the college, and the top applicants were matched with the appropriate scholarship. In addition to meeting the special criteria for certain scholarships, scholarship recipients also had to meet specific GPA requirements, demonstrate financial need, and be enrolled for a specified number of credit hours.

“These scholarships make a huge impact on getting students into the workforce,” said Chattahoochee Tech Foundation Board of Trustees Chairman Jason Anavitarte. “Our donors are supporting not only the educational goals of our students, they are supporting the workforce needs in our community.”

“Students are in need more than ever today,” said Anavitarte. “For those who are interested in supporting Chattahoochee Tech students, please contact Advancement Coordinator Amanda Henderson at 770-528-4461, or visit our website at www.chattahoocheetech.edu/donate-now.”

The 2020-2021 scholarship recipients, counties of residence, and programs of study are:

10 Women of Hope Scholarship
Sharon Harden, Cobb County, Practical Nursing

AAUW of Cobb County Scholarship
Charlene Norman, Cobb County, Early Childhood Care and Education
Erica Parker, Cherokee County, Accounting

Advantage Office Solutions Scholarship
Yamile Zuniga, Cobb County, Radiography

Andrews Business Services Scholarship in Memory of Chris Andrews
Nelly Gbagi, Paulding County, Health Care Science

Angel on My Shoulder Scholarship
Kathryn McDowell, Cobb County, Interdisciplinary Studies

AT&T Scholarship
Duong Nguyen, Cobb County, Cybersecurity
Simrendeep Purewal, Bartow County, Cybersecurity
Veronika Rybakova, Fulton County, Marketing Management

Ball Ground Lions Club Scholarship
Madison Dunn, Cherokee County, Early Childhood Care and Education

Beacon Foundation Scholarship
Ejiro Agboaye, Cobb County, Business Technology
Tylor Booker, Cobb County, Design and Media Production Technology
Alexius Harrison, Cobb County, Early Childhood Care and Education
Hayden Hobby, Cobb County, Early Childhood Care and Education
Ramon Hollis, Cobb County, Television Production Technology
Kimberly Linenkohl, Cobb County, Radiography
Ethan Morris, Cobb County, Cybersecurity
Torrey Okun, Cobb County, Clinical Laboratory Technology
Jessica Rockwell, Cobb County, Interiors
Loan Tran, Cobb County, Associate of Science in Nursing

Billy Askea Endowed Scholarship
Tabitha Lallerstedt, Bartow County, Interiors

Brooke Melton Memorial Scholarship
Tolonda Hunt, Cobb County, Practical Nursing

BRPH Scholarship
Brienna Helton, Paulding County, Cosmetology

CareSource Scholarship
Danielle Dulworth, Cobb County, Paramedicine
Ciara Walker, Henry County, Practical Nursing

Charm & Goodloe Yancey Foundation Diesel Tech Scholarship
Alex Johnson, Cherokee County, Diesel Equipment Technology
Samson Kithinji, Paulding County, Diesel Equipment Technology
Jonathan Scarpinato, Cobb County, Diesel Equipment Technology

Cherokee Master Gardeners Horticulture Scholarship
Fiona Nix, Cobb County, Horticulture

Cleo Ingram Scholarship of Nursing
Allison Edge, Cherokee County, Associate of Science in Nursing
Craig & Glinda Douglass Endowed Scholarship
Shateequa Fudge, Cobb County, Physical Therapist Assistant
Binh Luu, Cobb County, Accounting
Alisha O’Neal, Fulton County, Cybersecurity
Shenita Reid, Carroll County, Physical Therapist Assistant
Brianna Stewart, Cobb County, Interdisciplinary Studies

David E. Loos, II Memorial Nursing Scholarship
Januaries Kyalo, Cherokee County, Associate of Science in Nursing – LPN to RN Bridge Option

Debbie Daly Memorial Scholarship
Jean Del Valle, Cobb County, Cybersecurity

Dr. Anvil Yadav, MD Scholarship
Katherine Kirby, Pickens County, Practical Nursing
Josiah Martin, Pickens County, Computer Programming
Leslie Martinez, Pickens County, Interdisciplinary Studies – Health Track
Kristyn Russell, Pickens County, Accounting
Olivia Simmons, Pickens County, Interdisciplinary Studies – Health Track

Ed Voyles Automotive Group Scholarship
Matthew Hutcheson, Cherokee County, Automotive Technology
Omar Lorenzo, Cherokee County, Automotive Technology
Deena Shaw, Cherokee County, Automotive Technology
Victoria Sweeton, Cobb County, Automotive Technology
Franz Tubens, Jr., Pickens County, Automotive Technology

Georgia Power Endowed Scholarship
Kaya Smith, Cobb County, Interdisciplinary Studies – Health Track

Harlon D. Crimm Endowed Scholarship
Alex Gann, Cobb County, Business Technology

Helen E. Roper Foundation Endowed Scholarship
Emily Snyder, Cherokee County, Surgical Technology

Ibby Allison Memorial Scholarship
Elisabeth Haagensen, Cherokee County, Cosmetology

Jack Vaughn, Jr. Endowed Scholarship
Summer McIntyre, Cobb County, Interdisciplinary Studies – Health Track

James D. Boggus, Sr. Memorial Scholarship
Emily Mueller, Cherokee County, Occupational Therapy Assistant

Jonquil Garden Club Scholarship
Josie Saint, Pickens County, Horticulture

Lockheed Martin Aeronautics Endowed Scholarship
Emmanuel Ashu Arrey, Cobb County, Cybersecurity
Kenneth Krausman, Cherokee County, Surgical Technology
Ben McCutchan, Cobb County, Physical Therapist Assistant
Richard Omari, Paulding County, Cybersecurity

Lucia & Mark Wilton Foundation Scholarship
Charles Boyd, Cobb County, Television Production Technology
Christa Davis, Cobb County, Medical Assisting
Jacob Ham, Cobb County, Paramedicine
Ericka Shipp, Cobb County, Marketing Management
Mark Stanhope, Cobb County, Clinical Laboratory Technology

Magnolia Garden Club of Cartersville, Georgia Scholarship
Krystal Betts, Paulding County, Horticulture

Mark Whitfield Scholarship of Excellence
Emily Giardina, Cherokee County, Associate of Science in Nursing

McCarthy Construction Scholarship
Jada’kizz Christie, Cobb County, Emergency Medical Services Professions (EMT/AEMT)

Milton Ratner Foundation Endowed Scholarship
Sawyer Edgar, Fulton County, Drafting Technology
Rory Johnson, Cobb County, Design and Media Production Technology

N.C. Low Memorial Endowed Scholarship
Amy Jordan, Pickens County, Early Childhood Care and Education

North Georgia Staffing Scholarship
Nsimba Mawete, Cherokee County, Logistics and Supply Chain Management

Phyllis Abbey Lantz Nursing Scholarship
Bethany Vaughn, Cobb County, Associate of Science in Nursing

Phyllis Foster Pool Scholarship
Kristin Cantrell, Pickens County, Business Management

Pickens County Scholarship
Edwin Pumarejo, Pickens County, Cybersecurity

QSR, Inc. Industrial Maintenance and Electrical Technology Scholarship
Issa Naon, Fulton County, Industrial Maintenance and Electrical Technology

RAVE Scholarship
Donnie Balkaran, Cobb County, Cybersecurity
Crystal Barnes, Cobb County, Cybersecurity
Matthew Bridges, Paulding County, Automotive Technology
Lucas Hoffman, Cherokee County, Cybersecurity
Matthew Hutcheson, Cherokee County, Automotive Technology
Jimmy Rogers, Cherokee County, Precision Machining and Manufacturing
Corey Sims, Cobb County, Precision Machining and Manufacturing
Shawna Stone, Cherokee County, Interdisciplinary Studies
Franz Tubbens, Jr., Pickens County, Automotive Technology

Reliable Heating & Air Scholarship
Dominique Givance, Cobb County, Air Conditioning Technology

Robert and Cheryl Moultrie Endowed Scholarship
Kailin Boek, Cherokee County, Drafting Technology
Andrea Glaser, Douglas County, Occupational Therapy Assistant

Ron Greene Memorial Academic Leadership Scholarship
Beauty Chanda, Cobb County, Surgical Technology

Rotary Club of Jasper Scholarship
Franz Tubens, Jr., Pickens County, Automotive Technology

Rotary Club of Paulding Scholarship
Savannah Carder, Paulding County, Criminal Justice Technology
Darrell Galloway, Paulding County, Welding & Joining Technology
Meagan Maughon, Paulding County, Associate of Science in Nursing
Julisha Simalton, Paulding County, Interdisciplinary Studies – Health Track

Rotary Club of South Cobb Scholarship
Jasmine Lynaugh, Cobb County, Business Management
Delynn Smitherman, Cobb County, Early Childhood Care and Education

Stephen J. Gilbert Memorial Scholarship
Edwin Catano, Cherokee County, Electrical and Computer Engineering Technology
Mason Courtney, Cobb County, Electrical and Computer Engineering Technology

Suggs Endowed Scholarship
Anita Koch, Bartow County, Accounting

Tara Drummond Memorial Scholarship
Deborah MacMonegle, Fulton County, Criminal Justice Technology
Sadina Russell, Paulding County, Criminal Justice Technology

Tara Fowler “Journey” Scholarship
Brianna Mahle, Paulding County, Radiography

Tim B. Clower/GreyStone Power Scholarship
Nelly Gbagi, Paulding County, Health Care Science

Tommy Hembree Endowed Scholarship
Michael Reno, Cobb County, Air Conditioning Technology
Jayed Said, Cobb County, Air Conditioning Technology

Tull Charitable Foundation Endowed Scholarship
Clara Norton, Cherokee County, Practical Nursing
Roshianda Williams, DeKalb County, Health Care Science – Practical Nursing

United Community Bank Scholarship
Kelly Chapman, Cobb County, Business Management

Wanda Danette Stokes Spann Scholarship
Diane Havran, Pickens County, Criminal Justice Technology

Win-Tech, Inc. Scholarship
Corey Sims, Cobb County, Precision Machining and Manufacturing

Yanmar America Scholarship
Jonathan Scarpinato, Cobb County, Diesel Equipment Technology

Comments are closed.