Chattahoochee Tech Foundation scholarship recipients

Chattahoochee Tech Foundation Recognizes 98 Scholarship Award Recipients

The Chattahoochee Tech Foundation honored the recipients of 98 different scholarships at its annual scholarship reception held Friday, March 30, on the North Metro Campus in Acworth. Representing a wide variety of programs offered at Chattahoochee Technical College, the 98 students were awarded scholarships amounting to $103,000 – a 23 percent increase over last year’s awarded amount.

The scholarship award recipients competed against more than 1,000 applicants from Chattahoochee Technical College for scholarship awards ranging from $500 to $2,500. After being scored by the college’s Board of Trustees, the top applicants were matched with the appropriate scholarship. In addition to meeting the specific criteria for certain scholarships, applicants must meet specific GPA requirements, demonstrate financial need and be enrolled for a required number of credit hours.

“The mission of the Chattahoochee Tech Foundation is to provide financial support to the college, its students, and programs,” Foundation Chair Don Barbour said. “We are able to accomplish our mission with the help of donors who generously give to the Foundation to make education an affordable reality for our students.”

Charitable support of the Chattahoochee Tech Foundation from alumni, friends, foundations and corporations in the community during the 2017 fiscal year allowed the Foundation to provide over $80,000 in student scholarships and over $10,000 in emergency grant funds to students at risk of not continuing their education due to unforeseen financial dilemmas. The Foundation also awarded $20,000 in faculty and staff grants for professional development.

“Our mission at Chattahoochee Tech is to strengthen both individuals and businesses through workforce training,” said Dr. Ron Newcomb, President of Chattahoochee Technical College. “We are very grateful to the Chattahoochee Tech Foundation donors and to our community partners for their generosity in helping our students fund the educational training they need to launch successful careers and build productive lives. We also are very proud of the fact that Chattahoochee Tech produces graduates who are meeting the increasing demand from today’s employers for highly skilled workers to fill well-paid jobs available in our community.”

Chattahoochee Tech Foundation scholarship award recipients
Chattahoochee Tech Foundation scholarship award recipients, pictured here, were honored at an awards reception held at the Chattahoochee Tech North Metro Campus in Acworth on Friday, March 30.

The 2018-19 Chattahoochee Tech Foundation scholarship recipients were:

Andrews Business Services Scholarship in Memory of Chris Andrews

  • Ashley Clark, of Atlanta, Physical Therapist Assistant

Angel on My Shoulder Scholarship

  • Brandy Baker, of Douglasville, Associate of Science in Nursing

AT&T Scholarship

  • Breanna Jones, of Canton, Business Management
  • Laura Limas Chavez, of Mableton, Associate of Science in Nursing
  • Haley Moraski, of Marietta, Physical Therapist Assistant

Ball Ground Lions Club Scholarship

  • Joshua Turner, of Ball Ground, Radiography

Billy Askea Endowed Scholarship

  • Lucia Santisteban Navarro, of Acworth, Electrical and Computer Engineering Technology

Brooke Melton Memorial Scholarship

  • Januaries Kyalo, of Acworth, Practical Nursing
  • Meagan Maughon, of Acworth, Practical Nursing

CareSource F.O.C.U.S. Scholarship

  • Winavier Castillo, of Smyrna, Interdisciplinary Studies Health Track
  • Thelma Nora, of Kennesaw, Computer Programming

Charm & Goodloe Yancey Foundation Diesel Tech Scholarship

  • Bernard Kingori, of Marietta, Diesel Equipment Technology

Cherokee Master Gardeners Horticulture Scholarship

  • Veronica Padgett, of Acworth, Horticulture

Cleo Ingram Scholarship of Nursing

  • Ifeyinwa Okonkwo, of Dallas, Associate of Science in Nursing

Coplon Family Memorial Scholarship

  • Blythenia Weatherspoon, of Smyrna, Business Technology

Craig & Glinda Douglass Endowed Scholarship

  • Jaquan Adams, of Atlanta, Business Management
  • Sunday Anderson, of Dallas, Associate of Science in Nursing
  • Samantha Gehrlich, of Marietta, Health Care Science
  • Jessica Jones, of Temple, Health Care Management
  • Kalia Knapp, of Marietta, Interiors
  • Jemetria Mabrey, of Smyrna, Design and Media Production Technology
  • Julie Mullenix, of Dallas, Interiors
  • Crystal Preston, of Milner, Associate of Science in Nursing – LPN to RN Bridge Option
  • Robert Ryan, of Canton, Technical Specialist
  • Lillie Schultz, of Acworth, Design and Media Production Technology

Culinary Arts Scholarship

  • Melanie Till, of Marietta, Culinary Arts

David E. Loos, II Memorial Nursing Scholarship

  • Heather White, of Acworth, Associate of Science in Nursing

Debbie Daly Memorial Scholarship

  • Sylvia Kirechu, of Dallas, Cybersecurity

Dr. Anil Yadav, MD Scholarship

  • John Adams, of Jasper, Industrial Maintenance and Electrical Technology
  • Amy Jordan, of Marble Hill, Early Childhood Care and Education
  • Madison Lancaster, of Talking Rock, Physical Therapist Assistant
  • Sabrina Lovingood, of Fairmount, Criminal Justice Technology
  • William Moss, of Talking Rock, Business Management

Ed Voyles Automotive Group Scholarship

  • Matthew Hutcheson, of Ball Ground, Automotive Technology
  • Jose Segura, of Marietta, Automotive Technology
  • Joshua Watts, of Chatsworth, Automotive Technology
  • Nicole Wilkins, of Cartersville, Automotive Technology

Georgia Power Endowed Scholarship

  • Stacy Carter-Khaalid, of Douglasville, Associate of Science in Nursing – LPN to RN Bridge Option

Harlon D. Crimm Endowed Scholarship

  • Michael Osei Gyasi, of Kennesaw, Industrial Maintenance and Electrical Technology

Helen E. Roper Foundation Endowed Scholarship

  • Jennifer Kennedy, of Grayson, Occupational Therapy Assistant

Jack Vaughan, Jr. Endowed Scholarship

  • Sidney Danbury, of Atlanta, Radiography
  • Shamim Keshwani, of Alpharetta, Health Care Management

Jonquil Garden Club Scholarship

  • Anna Young, of Acworth, Horticulture

Lockheed Martin Aeronautics Endowed Scholarship

  • Leon Harris, of Smyrna, Cybersecurity
  • Maria Jaime, of Marietta, Early Childhood Care and Education
  • LaMario Kelly, of Douglasville, Television Production Technology
  • Amy Kotula, of Woodstock, Occupational Therapy Assistant
  • Kaitlyn Middendorf, of Laceys Spring, Computer Programming
  • Abigail Tsigbey, of Austell, Interdisciplinary Studies Health Track

Mark Whitfield Scholarship of Excellence

  • Cayla Williams, of Canton, Associate of Science in Nursing

Milton Ratner Foundation Endowed Scholarship

  • Julie Allsen, of Kennesaw, Interdisciplinary Studies
  • Seth Cooper, of Smyrna, Health Care Assistant
  • Carolina Mazurowski, of Lithia Springs, Business Management
  • Quynh Nguyen, of Acworth, Marketing Management
  • Ngoc Thao Pham, of Marietta, Accounting

Mosley Endowed Automotive Scholarship

  • Nicholas Lewis, of Marietta, Automotive Technology

N.C. Low Memorial Endowed Scholarship

  • Lacie White, of Jasper, Interdisciplinary Studies Business Track

North Georgia Staffing Scholarship

  • Rebecca Merkel, of Canton, Computer Programming

Paul Battles Scholarship

  • Robin Everritt, of Woodstock, Health Care Science

Phyllis Abbey Lantz Nursing Scholarship

  • Michele Malcolm, of Kennesaw, Associate of Science in Nursing

Phyllis Foster Pool Scholarship

  • Elaina Latty, of Jasper, Business Technology

Pickens County Scholarship

  • Marianne Shepherd, of Jasper, Accounting

QSR, Inc. Industrial Maintenance and Electrical Technology Scholarship

  • John Reynolds, of Canton, Industrial Maintenance and Electrical Technology

Robert and Cheryl Moultrie Endowed Scholarship

  • Shadree Bachan, of Powder Springs, Interdisciplinary Studies Health Track
  • John Davis, of Marietta, Industrial Maintenance and Electrical Technology
  • Ami Eho, of Dallas, Interdisciplinary Studies Health Track
  • Mark Schuler, of Kennesaw, Cybersecurity
  • Sara Stansell, of Powder Springs, Clinical Laboratory Technology

Ron Greene Memorial Academic Leadership Scholarship

  • Daniel Lee, of Marietta, Culinary Arts

Rotary Club of Jasper Scholarship

  • Tonya Hammontree, of Jasper, Medical Assisting

Rotary Club of Paulding Scholarship

  • Camille Blevins, of Dallas, Associate of Science in Nursing- LPN to RN Bridge Option
  • Breanna Cooper, of Dallas, Associate of Science in Nursing
  • Rafael Garate, of Dallas, Business Management
  • Charisa Mackey, of Dallas, Associate of Science in Nursing

Stephen J. Gilbert Memorial Scholarship

  • Aondongu Tivzenda, of Marietta, Electrical and Computer Engineering Technology

Suggs Endowed Scholarship

  • Vaughn Ingram, of Cartersville, Industrial Maintenance and Electrical Technology

Tara Drummond Memorial Scholarship

  • Omar Newell, of Powder Springs, Criminal Justice Technology
  • Courtney Smith, of Douglasville, Criminal Justice Technology

Tara Fowler “Journey” Scholarship

  • Maria Ugi, of Powder Springs, Interiors

The Beacon Foundation Scholarship

  • Syeda Ashfaq, of Marietta, Early Childhood Care and Education
  • Amber Bach, of Kennesaw, Interiors
  • Heather Butler, of Powder Springs, Radiography
  • Brely Couch, of Marietta, Health Care Science
  • Duron Elam, of Austell, Industrial Maintenance and Electrical Technology
  • LaSheta Jones, of Kennesaw, Associate of Science in Nursing
  • Chaquita Laws, of Marietta, Marketing Management
  • Felisha Moore, of Marietta, Early Childhood Care and Education
  • Rachel Robinson, of Powder Springs, Business Technology
  • Michael Thuku, of Marietta, Associate of Science in Nursing

The Magnolia Garden Club of Cartersville, Georgia Scholarship

  • Jerilyn Holland, of Acworth, Horticulture

Tim B. Clower/GreyStone Power Scholarship

  • Jeason Jaddoo, of Douglasville, Industrial Maintenance and Electrical Technology

Tommy Hembree Endowed Scholarship

  • Jason Maillet, of Woodstock, Air Conditioning Technology
  • Justin Zeller, of Acworth, Air Conditioning Technology

Tull Charitable Foundation Endowed Scholarship

  • Alexis Binninger, of Marietta, Interdisciplinary Studies Business Track
  • Taylor Carlucci, of Canton, Business Management
  • Charlotte Eaton, of Canton, Interdisciplinary Studies Business Track
  • Ruth Nkongho, of Smyrna, Interdisciplinary Studies Health Track

Wanda Danette Stokes Spann Scholarship

  • Alexandria Sanders, of Cartersville, Criminal Justice Technology

Comments are closed.